Finweek Bratislava 2023: Slovenská fintech iniciatíva priniesla zrod Fintech Valley Europe

Finweek 2023

Konferencia Finweek Bratislava 2023 sa zapíše do fintech histórie: Slovenská fintech iniciatíva priniesla zrod Fintech Valley Europe. Čo to pre nás môže znamenať?

Bratislava 29.11.2023 – Konferencia Finweek Bratislava 2023 prilákala na sklonku októbra do Bratislavy európske špičky z bankovníctva, fintech sektora, poisťovníctva a kryptosveta. Stretnutie lídrov domáceho a zahraničných trhov skončilo dohodou medzinárodných delegácií o vytvorení Fintech Valley Europe, medzinárodnej fintech iniciatívy v CEE regióne, ktorá umožní vytvoriť prostredie pre rozvoj projektov fintech ekosystémov s dosahmi na globálny trh. Veľkú víziu predniesol organizátor konferencie a prezident slovenského FINAS Davy Čajko.

Trojdňová konferencia Finweek Bratislava bola do posledného miesta zaplnená. Bránami konferencie prešlo 628 účastníkov a už teraz vieme, že 8. ročník FINWEEK Bratislava 2024 sa bude konať 22.-23.10.2024. Lákadlom tohtoročnej konferencie boli nielen odborné prednášky a zaujímavé diskusie na tému digitálneho eura, MiCA, najnovších trendov vo fintech sektore, spájaní tradičného bankovníctva s novými technológiami, využívanie AI v poisťovníctve a regulácie na kryptotrhu, ale aj samotní európski rečníci a predstavitelia národných bánk, poisťovní a fintech delegácií. Tradičnou súčasťou podujatia bola aj možnosť dohodnúť si osobné stretnutie s rečníkmi alebo hosťami konferencie, ktoré umožnilo prítomným mať priestor na bližšie zoznámenie sa a hľadanie obchodných prienikov.

Kľúčovým výstupom konferencie Finweek Bratislava 2023, ktorá potvrdila svoju pozíciu platformy pre rozvoj bankovníctva, fintechu, krpytosveta a poisťovníctva v rámci CEE regiónu, bolo memorandum o spolupráci s víziou vytvoriť Fintech Valley Europe. „Vízia Fintech Valley Bratislava zhmotňuje snahy prepájať špičky fintech komunity v rámci regiónu a Európy. Máme záujem mať silnejší hlas v komunikácii s regulátorom v Bruseli a zároveň byť relevantným partnerom pre medzinárodných hráčov vo svete, akými sú USA, Kanada, Japonsko či zoskupenie ASEAN. Chceme priniesť to najlepšie z regiónu. Malé krajiny  potrebujú byť počuť v západnej Európe a vo svete. Súčasná geopolitická situácia ukazuje, že práve spolupráca je cesta a naša geografická výhoda nám ponúka príležitosť stať sa lídrom v regióne, keďže ležíme priamo v jeho srdci. Som rád, že myšlienku spoločnej fintech iniciatívy podporilo prvých 8 signatárov a ďalší sa pridávajú postupne,“ povedal Davy Čajko, prezident FINAS a organizátor medzinárodnej konferencie. Pod značkou Fintech Valley Europe sa ukrýva vôľa podporiť rast a konkurencieschopnosť fintech odvetvia. Prvými signatármi memoranda o iniciatíve bolo spolu so Slovenskom aj Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a Moldavsko, pridruženým podporovateľom je The Israel Fintech Center.

Súčasťou memoranda o spolupráci je aj tvorba manifestu Fintech prinesie Európe úspech v digitálnom svete pre vlády jednotlivých krajín, ktorého cieľom je akcelerovať konkurencieschopnosť Európy a úspech jej občanov v digitálnom veku. Manifest pre vlády zahŕňa podporu inovácií a technologického rozvoja, regulačnú pružnosť, spoluprácu a dialóg, podporu vzdelávania a digitálnej finančnej gramotnosti, otvorenosť pre medzinárodnú spoluprácu, partnerstvá, bezpečnosť a ochranu osobných údajov, digitálnu identita a finančnú inklúziu a bude komunikovaný vládam účastníckych krajín.

Viac informácií o Fintech Valley Europe a o manifeste vládam signatárov sa dočítate tu: https://fintechvalleyeurope.eu/

Najväčšie stretnutie fintech komunít stredoeurópskeho regiónu bolo výnimočné aj online účasťou predstaviteľov fintech komunity z krajín, ktoré sú zasiahnuté vojnovým konfliktom – z Ukrajiny a predsedu izraelského fintech centra, ktorý sa pripojil do diskusie s názvom CEE: príležitosti v regióne inovácií online napriek tomu, že len pár dní pred konferenciou vypukol v Izraeli ozbrojený konflikt.

Finweek 2023
Finweek 2023

Témy, ktoré rezonovali na konferencii

Úvodná panelová diskusia Spolu na ceste digitálnej transformácie otvorila pálčivé otázky o tom, ako môže digitálne euro zmeniť, prípadne narušiť tradičné bankové systémy, ako aj otázky, ako regulovať a presadzovať používanie digitálneho eura a obavy z prania špinavých peňazí. Súčasťou diskusie bolo nájdenie správnej rovnováhy medzi anonymitou transakcie a sledovateľnosťou na regulačné účely.

O vplyve kryptopriemyslu na tradičné bankovníctvo bola aj diskusia v súvislosti s MiCA reguláciou a jej adaptácia naprieč krajinami a sektormi, ktorá zavádza licenčné požiadavky pre rôznych poskytovateľov krypto služieb vrátane správcov, búrz a poskytovateľov peňaženiek.

Môže digitálna transformácia bánk viesť k prehĺbeniu finančných rozdielov medzi zákazníkmi? O novej ére v bankovníctve sa viedla živá diskusia, diskutujúci sa dotkli kybernetickej bezpečnosti a podvodov, ktoré zostávajú spornou otázkou. Panel o transformácii finančných transakcií v prepojenom svete načrtol budúcnosť platobných služieb, aj etické využívanie umelej inteligencie vo finančnom svete.

Konferencia Finweek Bratislava 2023 ukázala konkrétne príklady toho, ako môže sektoru poisťovníctva pomôcť fintech komunita. Spolu s rečníkmi sme sa ponorili do dynamického sveta insurtech so zameraním na skúmanie globálnych trendov a implementáciu inovácií v poisťovníctve a výsledkom je fakt, že aj poistenie môže byť rovnako inovatívne a sexi ako ktorýkoľvek iný sektor. Aj napriek tomu, že sektor poisťovníctva je vnímaný ako konzervatívny a nudný. Vďaka digitalizácii a umelej inteligencii dokážu poisťovne znižovať náklady a počty podvodov pri poistných udalostiach.

Sledujte: Transformácia finančných inštitúcií v ére blockchainu, kryptomien a webu 3.0: Trendy roku 2023

Konferencia odhalila viac o inštitucionalizácii blockchainu vo vládnom sektore, Peter Pénzeš z Národnej banky Slovenska potvrdil rozširovanie oddelenia o kryptoexpertov a skúsených odborníkov na kryptotrh, aby NBS dokázala interagovať s biznis prostredím a širokou verejnosťou.

Záverečný deň Finweek Bratislava 2023 sa konal online a priblížil tému finančnej gramotnosti z viacerých uhlov pohľadu. Diskusiu na tému Existuje šanca posunúť finančnú gramotnosť Slovenska smerom k lepšiemu je možné si pozrieť zo záznamu, rovnako tak všetky ostatné panelové diskusie budú postupne pribúdať na Youtube kanáli TechEvents.

O side eventy bol mimoriadny záujem

Nielen panelové diskusie s odborníkmi z celého regiónu a európski hostia prilákali účastníkov konferencie, boli to aj sprievodné podujatia, ktoré sa tešili mimoriadnej účasti. Jedným z nich bol jubilejný 10. ročník #10 Fintech MeetUp, počas ktorého sa diskutovalo aj práve o spolupráci a myšlienke vytvorenia spoločnej európskej fintech základne a prezentoval sa slovenský, maďarský a bulharský fintech sektor. MeetUp otvoril Davy Čajko, prezident FINAS, a poľský veľvyslanec Maciej Ruczaj, po nich nasledovali prednášky prezentujúcich, ako Jakuba Dziegiela, Zoltána Ácsa, Williama Jalloula, Pavla Kubana a Romana Očenáša, Jána Svočáka, Tomáša Krajčoviča a Gabriela Stefanaka. Video a fotogalériu je možné pozrieť online.

Medzi sprievodnými podujatiami rezonoval aj 16. ročník udeľovania cien Zlatá minca a prvý ročník Slovak Fintech Awards, ktoré spomedzi slovenských fintech spoločností ocenil dvoch výnimočných členov. Víťazmi (bez konkrétneho poradia) sa stali Tomáš Tibenský zo spoločnosti Finappie a Kamil Krajňák z eBločky a Doklado. FINAS spája 75 členov, ktorí reprezentujú slovenské inovácie, kvalitu a líderstvo v tomto dynamickom priemysle, a podporuje ich rast a rozvoj.

Okrem prednášok a sprievodných podujatí bola pripravená aj výstava investičných obrazov z Andrej Smolak Gallery a partnerom podujatia bola aj virtuálna galéria Triumph Gallery Slovakia, ktorá rozpráva inšpirujúce príbehy o Slovákoch, ktorí prerazili vo svete.

Finweek 2024
Finweek 2024

Top rečníci a hostia konferencie

Konferencia sa konala pod záštitou poľského veľvyslanca na Slovensku Macieja Ruczaja  a izraelského veľvyslanca Ronena Leviho. Medzi rečníkmi a hosťami medzinárodnej konferencie boli: Rostyslav Dyuk (predseda predstavenstva Ukrajinskej asociácie fintech a inovatívnych spoločností, autor prvého ukrajinského Fintech katalógu a mapy), Shmuel Ben-Tovim (ekónom a prezident Izraelského Fintech Centra), Pawel Widawski (prezident Fintech Poľsko, člen výboru pre platobné systémy Európskej bankovej federácie), Zoltán Ács (predseda Hungarian Fintech Association), Florian Pircher (z rakúskej FinTech Austria). Spomedzi rečníkov v panelových diskusiách na tému bankovníctva možno spomenúť: Dušan Jurčák (člen Bankovej rady NBS), Peter Pénzeš (vedúci oddelenia platobných služieb a inovácií z Národnej banky Slovenska), Gregor Boltar (člen predstavenstva Finance Alliance), Anikó Szombati (výkonná riaditeľka pre digitalizáciu a fintech vývoj z Centrálnej banky Maďarska), Jonas Gross (predseda Digital Euro Association), Vladimír Vaňo (hlavný ekonóm Globsec), Rok Žvelc (právnik Európskej komisie), Martin Peter z Ministerstva financií SR, Agnieszka Durlej (riaditeľka kancelárie stratégií a vývoja v Bank Pekao S. A. z Poľska).

Partneri konferencie: Národná banka Slovenska, Ministerstvo financií SR a VISA, Poľské a Izraelské veľvyslanectvo, CRIF, Prosman & Pavlovič, Decta, DXC technology, Burza cenných papierov v Bratislave, Fumbi, slido, supertany.eu a FINAS. Drink partnerom podujatia bol Blue Water, technické riešenia podujatia priniesli Laia a tech support.

Všetky ďalšie informácie o Finweek Bratislava 2023 sú dostupné na Techevents.eu a na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook a Instagram.

Všetky doterajšie konferenčné formáty a ich jednotlivé diskusie nájdete spracované v archívoch ako podcasty alebo ako videá na YouTube kanáli organizátora.

Fotogaléria z podujatia je k dispozícii tu: https://finweek.sk/galeria/

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥